yükleniyor

Web Tasarım Terimleri ve Anlamları

Bir web sayfası tasarımı yaptırmaya karar verdiğiniz anda öncelikle web tasarım sektöründe kullanılan bazı terimlerin hangi anlamlara geldiğini öğrenmeniz daha başarılı bir web sitesi hizmeti almanız açısından faydalı olacaktır.

Aşağıdaki web tasarım sektöründe sıklıkla kullanılan terimlerin anlamlarını açıklamalı bir şekilde bulabilirsiniz.

Domain nedir?
Domain (alan adı) kısaca bir web sitesinin adı olarak açıklanabilir. İnternet siteleri IP adresleri üzerinden yayın yaparlar ancak bir ip adresi üzerinde onlarca web sitesi barınabilir bununla birlikte IP adreslerinin akılda kalması zor olacağından ötürü web siteleri için domain adresleri kullanılır.

Örnek domain adresleri ;
websitesatisi.com
tasarimcik.com

Hosting nedir?
İnternet sitenizin tüm dünyada yayınlanabilmesi için bir web sunucusu üzerinde barındırılıyor olması gerekir web sunucusunda web sitenize ait dosyaların tutulduğu alan hosting olarak tanımlanır. Hosting internet servis sağlayıcılardan direk olarak alınabildiği gibi birlikte çalışmayı düşündüğünüz web tasarım firmasından da alınabilir.

İnternet sitenizin 7/24 yayında kalması hosting servisi aldığınız firmanın kalitesi ve firmadan kiraladığınız sunucu kaynaklarının yeterliliği ile ilgilidir. Eğer hosting servisinizin kaynakları (işlemci, ram, bant genişliği) internet siteniz için yeterli değilse bu durumda sitenize giriş yapan ziyaretçi sayısı arttığında kaynaklar yetersiz kalacağı için siteniz çok yavaş çalışacak yada tamamen ziyaretçilere cevap veremeyecek duruma gelecektir.

Bandwidth Nedir?
İnternet sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, kullandıkları bilgisayar,tablet,telefon yada diğer mobil cihazlar ile web sitenizin yayınlandığı sunucu arasında bir dosya aktarım(veri trafiği) işleminin gerçekleşmesine sebep olurlar gerçekleşen bu trafiğe ait toplam veri miktarının üst sınırına bandwidth yani bant genişliği adı verilir.

Aynı anda sitenizde aktif şekilde dolaşan ziyaretçilerinizin olması durumunda veri trafiği de artacağından kullanılan kaynak sahip olduğunuz kaynağın üzerine çıktığı anda web siteniz ziyaretçilerinize geç yanıt verecek ve sitenizde dolaşmak imkansız hale gelecektir.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!